×

دانشگاه دامغان، نماد دانش دوستی دامغان، حاصل خواست و اراده مردمان دوستدار علم و فرهنگ خطه کهن دامغان است. آنان سعی بلیغ خود را به راهبری شادروان دکتر محمدمسعود منصوری در تأسیس دانشگاهی جامع و مردمی به نام رسول اکرم (صل الله علیه و آله) در دامغان گذاشتند و حاصل پشتیبانی آن فرهنگ دوستان و تلاشهای بعدی دانشگاهیان دانشگاه دامغان، در شرایط کنونی دانشگاه دارای 8 دانشکده و گروه آموزشی، دو پژوهشکده، 165 عضو هیأت علمی و بالغ بر 4500 دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی و تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) است که تحصیلات خود را در 72 رشته و گرایش ادامه میدهند. همگی دامغانیان و دانشگاهیانش برآنند تا همچون گذشته با پیوند فرهنگ، علم و اراده، این دانشگاه را به یکی از قطبهای علمی و منحصر به فرد کشور که زیبنده نام صد دروازه کهن است، مبدل سازند.

گزارش عملکرد دانشگاه دامغان تا خردادماه 1398

تعداد رشته‌ها/گرایش‌های تحصیلی:

  • در مقطع کارشناسی 26 رشته/گرایش
  • در مقطع کارشناسی ارشد 30 رشته/گرایش
  • در مقطع دکتری 16 رشته/گرایش

تعداد دانشجویان:

  • 2361 دانشجوی دختر
  • 2135 دانشجوی پسر 

تعداد اعضای هیأت علمی: 165
تعداد کارکنان: 160

تعداد خوابگاه‌های دانشجویی: 8
تشکل، کانون و انجمن های دانشجویی: 38

دانشگاه دامغان

معرفی دانشکده ها

دانشکده علوم زمین: دانشکده علوم زمین به عنوان نخستین دانشکده دانشگاه دامغان در مهرماه سال 1371 فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود و در حال حاضر دارای 2 رشته تحصیلی زمین شناسی و جغرافیا در مقطع کارشناسی و 5 گرایش زمین ساخت (تکتونیک)، چینه‌نگاری و دیرینه‌شناسی، زمین‌شناسی اقتصادی، پترولوژی و زمین‌شناسی مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد است. این دانشکده دارای 10 آزمایشگاه و کارگاه تخصصی به نام‌های میکروسکوپی، رسوب‌شناسی، زمین‌شناسی فیزیکی، فتوژئولوژی و نقشه‌برداری، دیرینه‌شناسی، مدلسازی زمین‌ساختی، آنالیز دستگاهی مجهز به دستگاههای XRD، XRF (مشترک با دانشکده فیزیک)، آنالیز دستگاهی،ICP-EOS (مشترک با دانشکده شیمی)، سیالات درگیر و کارگاه مقطع‌گیری و گوهرتراشی می‌باشد.

دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر: دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر در مهرماه سال 1373 فعالیت آموزشی خود را آغاز نموده و در حال حاضر دارای 3 رشته آمار و کاربردها، ریاضیات و کاربردها و علوم کامپیوتر در مقطع کارشناسی است. در مقطع کارشناسی ارشد رشته ریاضی کاربردی گرایش‌های آنالیز عددی، تحقیق در عملیّات، بهینه‌سازی، نظریّه رمز و کُد، سیستمهای دینامیکی و ریاضی مالی و همچنین رشته ریاضی محض گرایش‌های جبر، آنالیز و هندسه و توپولوژی و رشته علوم کامپیوتر گرایش محاسبات علمی، نظریّه تصمیم و هوش مصنوعی دانشجویان درحال تحصیل می‌باشند. این درحالی است که در حال حاضر رشته ریاضی محض گرایش‌های جبر، آنالیز و هندسه و توپولوژی، رشته ریاضی کاربردی گرایش آنالیز عددی، تحقیق در عملیّات و بهینه‌سازی و رشته علوم کامپیوتر گرایش محاسبات علمی در دانشکده ریاضی در حال برگزاری است. این دانشکده دارای 3 سایت آموزشی به نام‌های سایت DN شامل شبکه و پایگاه دادهها، سایت GV شامل 3 آزمایشگاه به نامهای گرافیک، واقعیت مجازی و محاسبات علمی و سایت عمومی دانشکده و 2 سالن مجهز تحقیق و مطالعه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکتری و آزمایشگاه تخصصی ریاضی کاربردی است.

دانشکده شیمی: دانشکده شیمی در بهمن ماه سال  1373فعالیت آموزشی خود را با جذب دانشجوی کارشناسی در رشته شیمی محض آغاز نمود و در حال حاضر دارای 2 رشته محض و شیمی کاربردی در مقطع کارشناسی و 6 رشته شیمی آلی، شیمی پلیمر، شیمی تجزیه، شیمی فیزیک، شیمی معدنی و شیمی کاربردی در مقطع کارشناسی ارشد است. همچنین این دانشکده در دوره‌های دکتری Ph.D. شیمی آلی، شیمی معدنی، شیمی فیزیک و شیمی تجزیه دانشجو می‌پذیرد. این دانشکده دارای 6 آزمایشگاه آموزشی (شیمی عمومی، شیمی آلی، شیمی تجزیه، تجزیه دستگاهی، شیمی معدنی- شیمی فیزیک، شیمی صنعتی)، یک کارگاه و 9 آزمایشگاه تحقیقاتی می‌باشد.

دانشکده فیزیک: دانشکده فیزیک در مهرماه سال 1375 فعالیت آموزشی خود را آغاز نموده، و در حال حاضر دارای دو رشته، فیزیک و فیزیک مهندسی در مقطع کارشناسی و 5 رشته-گرایش، فیزیک حالت جامد، علوم و فناوری نانو-نانوفیزیک، فیزیک هسته‌ای و ذرات بنیادی، نجوم و اخترفیزیک، گرانش و کیهان شناسی در مقطع کارشناسی ارشد و 3 رشته-گرایش فیزیک ماده چگال، فیزیک هسته ای و نانوفیزیک در مقطع دکتری است. همچنین این دانشکده دارای یک رصدخانه و 8 آزمایشگاه پایه و تخصصی به نام‌های فیزیک پایه 1 ، فیزیک پایه 2، فیزیک پایه3، فیزیک جدید، اپتیک، هسته‌ای، حالت جامد آموزشی و حالت جامد تحقیقاتی است.

دانشکده زیست شناسی: دانشکده زیست شناسی به عنوان یکی از دانشکده‌های قدیمی دانشگاه دامغان بطور رسمی فعالیت‌های آموزشی-پژوهشی خود را در بهمن ماه سال 1385 در 3 شاخه علوم گیاهی، زیست عمومی و سلولی مولکولی آغاز نمود. در حال حاضر در مقطع کارشناسی در 3 گرایش زیست شناسی جانوری، زیست شناسی سلولی و مولکولی و زیست شناسی علوم گیاهی دانشجو می‌پذیرد. در حوزه تحصیلات تکمیلی دانشکده دارای 5 دوره کارشناسی ارشد در رشته‌های فیزیولوژی گیاهی، سیستماتیک اکولوژی، زیست تکوین، فیزیولوژی جانوری و بیوشیمی می‌باشد. گسترش تحصیلات تکمیلی دانشکده در دوره دکتری با پذیرش دانشجو در گرایش فیزیولوژی جانوری در سال 1393 آغاز گردید.

دانشکده زیست شناسی دانشگاه دامغان، با دارا بودن 10 آزمایشگاه به نام‌های فیزیولوژی گیاهی، تشریح و مورفولوژی گیاهی، فیزیولوژی جانوری، فیزیولوژی رفتار، بیوشیمی، میکروبیولوژی، کشت بافت جانوری، الکتروفیزیولوژی، کشت بافت گیاهی و مرکز گیاه‌شناسی(هرباریوم)، است.

دانشکده فنی و مهندسی: دانشکده فنی و مهندسی در سال 1389 تاسیس و توسعه چشمگیری، از ابتدای فعالیت داشته است. این دانشکده هم اکنون دارای 5 رشته از بهترین رشته‌های مهندسی شامل مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع، مهندسی برق، مهندسی مکانیک و مهندسی عمران است.

دانشکده هنر: دانشکده هنر در سال 1390 تأسیس و هم اکنون دارای دو رشته از بهترین رشته های هنر در سطح کشور یعنی رشته تلویزیون و هنرهای دیجیتالی و ادبیات نمایشی در مقطع کارشناسی است. لازم به ذکر است این رشته‌ها در سطح کشور صرفاً در معدود دانشگاه‌ها (مانند دانشگاههای تهران، هنر، شیراز و صدا و سیما) دایر می‌باشند. شایان ذکر است این دانشکده در سال 1399 اولین ورودی رشته سینما را نیز در فهرست رشته های خود خواهدداشت.

دانشکده علوم انسانی: دانشکده علوم انسانی در سال 1392 و با جذب دانشجو در رشته حقوق جزا و جرم‌شناسی در مقطع کارشناسی ارشد رسماً کار خود را آغاز کرد و در ادامه نیز با اضافه شدن رشته‌های اقتصاد، علوم ورزشی، حقوق و مترجمی زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی و مترجمی زبان عربی در مقطع کارشناسی ارشد، همچنان در مسیر پیشرفت و تعالی قرار دارد. در آینده نزدیک نیز با اضافه شدن دیگر رشته‌های علوم انسانی بیش از گذشته به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص رشته ها و گرایش ها اینجا کلیک کنید...

TOP