×

دانشکده فیزیک

دانشکده فیزیک در مهرماه سال 1375 فعالیت آموزشی خود را آغاز نموده، و در حال حاضر دارای دو رشته، فیزیک و فیزیک مهندسی در مقطع کارشناسی و 5 رشته-گرایش، فیزیک حالت جامد، علوم و فناوری نانو-نانوفیزیک، فیزیک هسته ای و ذرات بنیادی، نجوم و اخترفیزیک، گرانش و کیهان شناسی در مقطع کارشناسی ارشد و 3 رشته-گرایش فیزیک ماده چگال، فیزیک هسته ای و نانوفیزیک در مقطع دکتری است. همچنین این دانشکده دارای یک رصدخانه و 8 آزمایشگاه پایه و تخصصی به نام‌های فیزیک پایه 1 ، فیزیک پایه 2، فیزیک پایه3، فیزیک جدید، اپتیک، هسته‌ای، حالت جامد آموزشی و حالت جامد تحقیقاتی است.

فیزیک هسته ای: بخشی از علم فیزیک است که به بررسی خواص و ویژگی‌های هسته اتم‌ها از دو جنبه نظری و تجربی می‌پردازد. از جمله این خواص می‌توان به خواص استاتیکی هسته‌ها مانند گشتاورهای مغناطیسی و الکتریکی، انرژی‌های بستگی و همچنین خواص دینامیکی هسته‌ها مانند مدهای واپاشی و خواص رادیو اکتیویته هسته‌ها اشاره نمود. شاخه فیزیک هسته ای دانشگاه دامغان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فعال است.  از جمله زمینه های پژوهشی فعال در این دانشگاه می توان مطالعه مدل­های هسته ای، کاربرد پرتوها و گداخت هسته ای را نام برد.

 نانو فیزیک: مهمترین اهداف رشته نانو فیزیک تربیت دانشجویان برای تدریس، تحقیق و پژوهش در یکی از زمینه های تخصصی علوم و فناوری نانو است. علمی که مربوط به فهم و به کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستمهایی در ابعاد نانو متر است که اثرات فیزیکی جدیدی – عمدتاً متاثر از غلبه خواص کوانتومی بر خواص کلاسیک – از خود نشان می‌دهند. این گرایش، جدید ترین شاخه در دانشکده فیزیک دانشگاه دامغان است که در مقطع کارشناسی ارشد نیز دانشجو می پذیرد.

فیزیک ذرات بنیادی: این شاخه از فیزیک که به فیزیک انرژی های بالا نیز معروف است به شناخت ماهیت ماده و نیروهای موجود در طبیعت می پردازد و به دنبال کشف منشا خلقت و چگونگی بوجود آمدن جهان و تحول آن است. ذرات بنیادی به ذراتی می گویند که دیگر قابل تقسیم شدن نیستند و خود از چیزی ساخته نشده اند. شاخه فیزیک ذرات بنیادی دانشگاه دامغان، هم اکنون دارای دوره پسا دکتری بوده و محققین می توانند به عنوان پژوهشگر با اساتید این گروه همکاری داشته باشند. از جمله زمینه های پژوهشی در این حوزه می­توان از گرانش کوانتومی، فیزیک سیاهچاله ها، نظریه میدان کوانتومی و نظریه ریسمان نام برد.

گرانش و کیهان شناسی: این شاخه از فیزیک به چگونگی تحول عالم در مقیاس بسیار یزرگ می پردازد، جایی که به دلیل عظیم بودن اجرام، گرانش نقش بسیار مهمی بازی می کند. علاقه مندان به این گرایش می توانند در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه دامغان فعالیت نمایند. از جمله زمینه های پژوهشی در این حوزه می­توان از کیهان شناخت تورمی، امواج گرانشی، گرانش تعمیم یافته نام برد.

فیزیک حالت جامد: یکی از گسترده‌ترین شاخه‌های فیزیک است. این شاخه درباره چگونگی تشکیل مواد با در نظر گرفتن تمام جزئیات حاکم بر طرز قرار گرفتن اتم‌ها بحث می‌کند. گروه فیزیک حالت جامد دانشگاه دامغان که قدیمی ترین و بزرگترین گروه فیزیک این دانشگاه است در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فعال است.

نجوم و اختر فیزیک: این گرایش از فیزیک در مقطع کارشناسی ارشد فعال بوده و دارای یک رصد خانه نیز هست. از جمله زمینه های پژوهشی در این حوزه می­توان از محیط های میان ستاره ای، قرص های بر افزایشی و شکل گیری ستارگان نام برد.

وب سایت دانشکده

آزمایشگاه‌های آموزشی

آزمایشگاه‌های تخصصی


تلفن و نمابر: 35220090-023

ایمیل دانشکده: physics@ du.ac.ir

آدرس : دامغان، میدان دانشگاه، دانشگاه دامغان، دانشکده فیزیک

TOP