×

دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر

دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه دامغان ابتدا در قالب گروه ریاضی دانشکده­‌ی علوم پایه دامغان در سال ۱۳۷۳ فعالیت خود را با پذیرش دانشجویان رشته های ریاضیات کاربردی و دبیری ریاضی آغاز نمود. در سال ۱۳۷۸ با پایان پذیرش دانشجو در رشته­‌ی دبیری ریاضی در دانشگاه‌ها، اولین دوره­‌ی دانشجویان ریاضیات محض در این مجموعه پذیرفته و مشغول به تحصیل شدند. با موافقت شورای گسترش در سال ۱۳۷۹، گروه موفق به راه‌اندازی دوره کارشناسی ارشد ریاضیات محض گردید. در همین سال با پذیرش دانشجویان کاردانی ناپیوسته کامپیوتر از دانشگاه جامع علمی کاربردی، گروه کامپیوتر نیز در کنار گروه ریاضی تشکیل گردید .در سال ۱۳۸۱ همزمان با موافقت وزارت علوم تحقیقات و فناوری مبنی بر ارتقاء دانشکده علوم پایه دامغان به "دانشگاه علوم پایه دامغان"، دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر شامل گروه‌های ریاضی و کامپیوتر به عنوان یکی از دانشکده‌های دانشگاه شکل گرفت. با تصویب شورای دانشکده در سال ۱۳۸۴ و با موافقت هیات رییسه دانشگاه، گروه ریاضی نیز به دو گروه ریاضی محض و ریاضی کاربردی تقسیم شد. گروه کامپیوتر دانشکده در مهرماه ۱۳۸۶ با پذیرش دانشجویان کارشناسی علوم کامپیوتر و عدم پذیرش کاردانی کامپیوتر، فعالیت خود را با نام گروه علوم کامپیوتر ادامه داد. همچنین از ابتدای سال تحصیلی ۹۰- ۸۹ و با ابلاغ سرفصل های جدید مجموعه کارشناسی علوم ریاضی از سوی شورایعالی برنامه ریزی و با موافقت دفتر گسترش وزارت علوم، دانشکده­‌ی ریاضی در هر سه رشته این مجموعه  ریاضیات و کاربردها، آمار و کاربردها و علوم کامپیوتر پذیرای دانشجویان دوره های کارشناسی بوده و از ابتدای همان سال دانشجویان کارشناسی ارشد رشته علوم کامپیوتر در گرایش محاسبات علمی مشغول به تحصیل شدند. با برگزاری آزمون دکتری، از نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۰- ۸۹ دانشجویان مقطع دکتری در گرایش محاسبات علمی در علوم کامپیوتر نیز مشغول تحصیل گردیدند. هم اکنون این دانشکده در سه گروه ریاضیات و کاربردها، علوم کامپیوتر و آمار به ریاست خانم دکتر الهه ظهوریان و معاونت آقای دکتر ناصر آخوندی مشغول فعالیت است. تعداد ۲6 عضو هیات علمی با مراتب مربی، استادیار، دانشیارو استاد در دانشکده در حال تدریس و تحقیق بوده و دانشجویان در سه رشته کارشناسی و سه رشته کارشناسی ارشد (ریاضی محض، ریاضی کاربردی و علوم کامپیوتر) و سه رشته دکترا (ریاضی محض، ریاضی کاربردی و علوم کامپیوتر) مشغول به تحصیل می باشند. مدیرگروه ریاضیات و کاربردها آقای دکتر اسدالله فرامرزی، مدیرگروه علوم کامپیوتر آقای دکتر علی عباسی ملایی و مدیرگروه آمار آقای دکتر ناصر آخوندی هستند. کلیه امور دفتری دانشکده شامل امور آموزشی، پژوهشی و اجرایی، توسط خانم مریم سجادی کارشناس دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر به انجام می رسند.

ریاضیات علم نظم است و موضوع آن، یافتن و توصیف و درک نظمی است که در وضعیت های ظاهراَ پیچیده نهفته است و ابزارهای اصولی این علم، مفاهیمی هستند که ما را قادر می سازند تا این نظم را توصیف کنیم. ریاضیات بر خلاف تصور غالب افراد، تنها شامل فرمول ها و قواعدی نیست که همیشه و همه ‌جا بتوان از آن استفاده کرد بلکه ریاضیات درست فهمیدن صورت مساله و درست فکر کردن برای رسیدن به جواب است و برای به دست آوردن این توانایی، دانشجو باید صبر و پشتکار لازم را داشته باشد تا بتواند حتی به مدت چندین ساعت در مورد یک مساله ریاضی فکر کرده و در نهایت با ابتکار و خلاقیت آن را حل کند.  در دنیای امروز تمامی  صنایع، ‌زیر ساخت ریاضی دارند و به همین دلیل در همه مراکز صنعتی و تحقیقاتی دنیا، ریاضیدانان در کنار مهندسان و دانشمندان سایر علوم، حضوری فعال دارند و آنچه در نهایت ارائه می‌شود نتیجه کار تیمی آنهاست. قابل ذکر است که یک کارشناس ریاضی به دلیل نظم فکری و بینش عمیقی که در طی تحصیل به دست می‌آورد، می‌تواند با مطالعه و تلاش شخصی در بسیاری از شغل‌ها، حتی شغل‌های به  ظاهر مستقل از ریاضی، موفق گردد.

علوم‌ کامپیوتر پل‌ ارتباطی‌ دانش‌ کامپیوتر و ریاضی‌ است‌ و مهمترین‌ هدف‌ آن‌ دست‌یابی‌ به‌ بهترین‌ الگوریتم‌های‌ موجود در روش‌های‌ حل‌ مسئله‌ در کمترین‌ زمان‌ و با کمترین‌ خطا و بیشترین‌ دقت‌ است. به‌ عبارت‌ دیگر هدف‌ این‌ رشته‌، تربیت‌ متخصصینی است‌ که‌ با دیدی ریاضی‌ و منطقی‌ و تسلط نسبی بر علم کامپیوتر، به‌ حل‌ بهتر مسائل‌ مطرح‌ شده‌ در سایر شاخه های علوم‌ دیگر کمک نمایند. موقعیت‌های‌ شغلی و کاری‌ فارغ‌التحصیلان‌ علوم‌ کامپیوتر شباهت‌ بسیاری‌ با مهندسی‌ نرم‌افزار کامپیوتر داشته، همچنین به‌ عنوان‌ هماهنگ‌ کننده‌ و مسئول‌ انتخاب‌ راه‌ حل‌­ها‌ و تقسیم‌ الگوریتم‌ها بین‌ سایر مهندسین‌ نرم‌افزار شاغل در یک بخش، می تواند نقش موثری ایفا نماید.

علم آمار، یک علم تصمیم ساز برای مدیران در تمامی رده­‌های کاری و شغلی است. این شاخه از علم، کاربردی علمي از رياضيات براي درک دقیق تر اوضاع پیرامون است. گرایش آمار استنباطی از رشته آمار به تنهایی با گسترش روش های جمع آوري وتجریه تحليل داده ها، در شاخه های گوناگون علوم مانند زيست شناسي، اقتصاد، مدیریت، مهندسي، پزشکي، بهداشت عمومي، روان‌شناسي، بازاريابي، آموزش و ورزش کاربردهای پراهمیتی دارد. گرایش احتمال در این رشته نیز کاربردهای تئوری چشم گیری در علو­می نظیر فیزیک، مهندسی ارتباطات، مهندسی کنترل کیفیت، صنایع حمل و نقل، صنایع هوا و فضا، ریاضیات مالی و بورس و اقتصاد داشته و به جرأت می توان ادعا نمود که حد و مرزی برای به کارگیری علم آمار در تمامی شاخه های علوم وجود ندارد. لذا دانشجویان رشته­‌ی آمار برای ادامه تحصیل می­توانند به سادگی در بسیاری رشته­‌های دیگر ادامه تحصیل داده و  توانمندی خود را در آن حیطه­‌ها نمایان سازند.

TOP