×

دانشکده هنر

دانشکده هنر دانشگاه دامغان در بهمن ماه 1390 برای نخستین بار با پذیرش دانشجو در دو رشته ادبیات نمایشی و تلویزیون و هنرهای دیجیتال در مقطع کارشناسی آغاز به کارکرد و در مهرماه 1399 رشته سینما در مقطع کارشناسی در این دانشکده راه‌اندازی شد. دانشکده هنر در حال حاضر 10 عضو هیأت علمی و نزدیک به 300 دانشجو دارد. انجمن علمی تلویزیون و هنرهای دیجیتال و انجمن علمی ادبیات نمایشی از مهمترین محل‌های فعالیت دانشجویان دانشکده است. این انجمن‌ها با کمک همه دانشجویان و استادان دانشکده به ترتیب جشنواره‌های "هکاتوم" و "تئاتر اردیبهشت" را هر ساله با انتشار فراخوان برای دانشجویان سراسر کشور برگزار می کنند.
دانشکده هنر دانشگاه دامغان مجهز به سه کارگاه نمایش، لابراتوار عکاسی، کارگاه طراحی، استودیو، کارگاه گرافیک ،کارگاه انیمیشن و سایت انیمیشن و گرافیک دیجیتال است. در سال‌های گذشته دانشجویان دانشکده هنر توانسته‌اند افتخاراتی نظیر جایزه اکبر رادی برای بهترین نمایشنامه از بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران به دست آورند.

رشته ادبیات نمایشی

دانشجوی ادبیات نمایشی کتابخوان، عمیق و متفکر است. او مسائل عاطفی و اجتماعی را می‌کاود و برای اصلاح و بهبود قلم به دست می­ گیرد. استعداد و علاقه­‌مندی شرط ورود به این رشته است اما شرط ادامه‌دادن و موفقیت در رشتۀ ادبیات نمایشی در این مثلث خلاصه می شود: خواندن، اندیشیدن و نوشتن. به این ترتیب به کسانی که با کتاب دوستی صمیمانه و خالصانه ندارند، ورود به این رشته توصیه نمی شود.

دانشجویان ادبیات نمایشی بعد از فارغ­‌التحصیلی به حرفه‌هایی همچون نویسندگی و مشارکت در پروژه های گوناگون اجرایی برای تئاتر، رادیو، تلویزیون و سینما می‌پردازند. روزنامه­‌نگاری و کارهای مطبوعاتی، نقدنویسی، پژوهش و آموزش از حرفه‌های مهم دیگری است که فارغ‌التحصیلان این رشته در آن بسیار موفق هستند.

رشته ادبیات نمایشی دانشگاه دامغان از سال 90 تأسیس شده و از آن تاریخ تا به امروز استادان مجرب، کارآزموده و هنرمند به تدریس در این دانشگاه اشتغال داشته­‌اند. فضای دانشکده هنر دانشگاه دامغان علاوه بر کلاس­‌های درس، مجهز به چهار کارگاه نمایش کاملاً حرفه­‌ای برای تمرین تئاتر و ضبط تلویزیونی آن است. همچنین سالن آمفی تئاتر روباز دانشکده، محل مناسبی برای اجراهای فضای باز است و دانشجویان می‌توانند از این فضا نیز برای تمرین و اجرا بهره ببرند.

رشته تلویزیون و هنرهای دیجیتال

رشته تلویزیون و هنرهای دیجیتال که در دانشگاه صدا و سیما نیز ارائه می‌شود، بر شیوه‌های ارتباطی در جهان معاصر که لقب جهان دیجیتال را به خود گرفته است، تأکید دارد. ارائه رشته تلویزیون و هنرهای دیجیتالی در مقطع کارشناسی، تلاشی است برای پرورش دانشجو و هنرجویانی که به تولید و توسعه برنامه‌های تلویزیونی، دیجیتالی و رایانه‌ای علاقه دارند. دانشجویان کارشناسی این رشته با گذراندن دروس نظری و عملی در دو گرایش «گرافیک رایانه‌ای» و «انیمیشن رایانه‌ای» مهارت‌ و توانایی‌ لازم را در زمینه طراحی، نرم افزارهای گرافیکی، انیمیشن، زبان و ساختار تلویزیون و چگونگی تولید دستاوردهای هنری دیجیتالی پیدا خواهند کرد.

بدون شک با توجه به استقبال اکثریت مردم جهان از رسانه‌های الکترونیکی و مجازی، بازار کار این رشته در جامعه تضمین شده است و فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در شاخه‌های تجاری همچون تبلیغات یا هنری مانند تولید فیلم یا آموزش و تدریس به فعالیت بپردازند.

رشته سینما

سینما که شامل گونه هایی همچون فیلم سینمایی، فیلم مستند، فیلم کوتاه و غیره است تلاش انسان قرن بیستمی است که همچون گیلگمش به دنبال جاودانگی بود. سینما حرکت در مکان و زمان را ثبت می‌کند و همین یعنی جدال با مرگ.

رشته سینما که شامل شاخه‌هایی همچون تدوین، فیلمنامه‌نویسی، کارگردانی و فیلمبرداری است حمایت از سینه‌فیل هایی است که سینما را همچون زندگی ستایش و حتی پرستش می‌کنند. تحصیل در این رشته علاوه‌بر مشاهده فیلم و مطالعه کتاب‌های تخصصی سینمایی، نیاز به پژوهش و جستجو در حوزه‌های مختلفی از علوم همچون جامعه‌شناسی، روانشناسی، فرهنگ، ادبیات و نمایش دارد چرا که سینما با تمامیت زندگی فردی و جمعی انسان در اتباط است. سینما به عنوان هنری که بیشترین ارتباط را با تکنولوژی و پیشرفت‌های علمی دارد، با دگرگونی علم، بسیاری از مبانی و تکنیک‌هایش تغییر می‌کند. سینما گاهی تلاش می‌کند زندگی را بازنمایی کند و گاهی به نقد زندگی و جهان می‌پردازد. گاهی سرگرم کننده است و گاهی تفکربرانگیز. در واقع تحصیل در این رشته به دانشجویان کمک می‌کند که علاوه بر یادگیری روش‌ها و تکنیک‌ها، شناخت بهتری از خود و جامعه اطرافشان داشته باشند.

وب‌سایت دانشکده هنر

جشنواره هکاتوم

جشنواره تئاتر اردیبهشت


تلفن و نمابر دانشکده: 35220415-023

ایمیل دانشکده: art@du.ac.ir

کدپستی: 41167-36716

آدرس: دامغان، میدان سعدی، دانشگاه دامغان، ساختمان دانشکده هنر

TOP