×

[simple-weather latitude=”36.166409″ longitude=”54.346088″ days=”1″ display=”block” style=”large-icons” night=”yes” show_current=”yes”]

دانشکده های دانشگاه دامغان

 

دانشگاه دامغان در حال حاضر با ۸ دانشکده علوم زمین، ریاضی و علوم کامپیوتر، شیمی، فیزیک، زیست شناسی، فنی و مهندسی و هنر، ۱۵۲ عضو هیأت علمی شاغل و بورسیه و ۵۵۵۲ دانشجو در ۳ مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و ۶۸ رشته و گرایش بر آن است تا در آینده ای نزدیک با ایجاد دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در تمامی گرایش های رشته های علوم پایه، فنی و مهندسی و هنر و همچنین ایجاد رشته های بین رشته ای به برترین دانشگاه تخصصی کشور مبدل شود.

 

دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر

دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر ابتدا در قالب گروه ریاضی دانشکده علوم پایه دامغان در سال ۱۳۷۳ فعالیت خود را با پذیرش دانشجویان ریاضی کاربردی و دبیری ریاضی برای تحصیل در گروه آغاز نمود. در سال ۱۳۷۸ با اتمام پذیرش دانشجویان دبیری ریاضی در دانشگاه ها، اولین دوره دانشجویان ریاضی محض در این مجموعه پذیرفته و مشغول به تحصیل شدند. با موافقت شورای گسترش در سال ۱۳۷۹، گروه موفق به راه اندازی دوره کارشناسی ارشد ریاضی محض گردید. در همین سال گروه کامپیوتر با پذیرش دانشجویان کاردانی ناپیوسته کامپیوتر از دانشگاه جامع علمی کاربردی تشکیل شد

 

دانشکده زیست شناسی

دانشکده زیست شناسی در بهمن ماه سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را آغاز نموده و در حال حاضر با داشتن ۳ گرایش زیست شناسی عمومی، زیست شناسی سلولی و مولکولی و زیست شناسی علوم گیاهی در مقطع کارشناسی و ۵ گرایش زیست شناسی سلولی تکوینی، زیست شناسی بافت شناسی و جنین شناسی، فیزیولوژی جانوری، فیزیولوژی گیاهی و سیستماتیک اکولوژی در مقطع کارشناسی ارشد و ۱ گرایش فیزیولوژی جانوری در مقطع دکتری، که عزم آن دارد تا در آینده ای نزدیک با راه اندازی رشته علوم اعصاب در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری و نیز رشته های سلولی تکوینی و بیوتکنولوژی به یکی از برترین مراکز علمی کشور در این رشته مبدل شود.

 

دانشکده شیمی

گروه شیمی در دانشگاه دامغان از سال ۱۳۷۳ با پذیرش اولین دوره دانشجویان کارشناسی شیمی محض کار خود را آغاز کرده است و درسال ۱۳۸۰ اولین دوره دانشجویان کارشناسی ارشد  در رشته های شیمی فیزیک وشیمی تجزیه و بعد از آن باپذیرش دانشجو در رشته های شیمی آلی و شیمی معدنی در سال ۱۳۸۳ و نیز پذیرش اولین دوره دانشجویان شیمی کاربردی در سال  ۱۳۸۷ توسعه یافته است که نه تنها به عنوان قطب شیمی در بین دانشگاههای استان خود را معرفی می کند بلکه می رود تا در کشور جایگاه مناسب خود را پیداکند.

 

دانشکده علوم زمین

دانشکده علوم زمین به عنوان اولین گروه آموزشی دانشگاه، فعالیت خود را از سال ۱۳۷۱ با پذیرش ۳۵ دانشجو و تحت نام"گروه زمین شناسی" شروع نموده است .در حال حاضر این دانشکده در رشته های"زمین شناسی محض، زمین شناسی کاربردی و ژئومورفولوژی" در مقطع کارشناسی و گرایش­ های "زمین­­­ شناسی ساختمانی و تکتونیک"،"چینه شناسی و فسیل­ شناسی"،"پترولوژی"،"زمین­ شناسی مهندسی"و"زمین­ شناسی اقتصادی" در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می ­پذیرد.

 

دانشکده فنی و مهندسی

با موافقت دفتر گسترش آموزش عالی دانشگاه علوم پایه دامغان از ابتدای سال ۱۳۸۹ شکل جامع به خود گرفته و مجوز ایجاد دانشکده فنی و مهندسی به دانشگاه داده شد. در این راستا دفتر گسترش مجوز ایجاد رشته های مهندسی نرم افزار و مهندسی صنایع را با توجه به پتانسیل های موجود به دانشگاه اعطا نمود و از نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۰-۸۹ دانشگاه پذیرای دانشجویان در رشته های مهندسی نرم افزار و مهندسی صنایع در دانشگاه  بوده است. هم اکنون دانشکده دارای ۸۶۰ دانشجو در مقطع کارشناسی در پنج گروه مهندسی کامپیوتر-نرم افزار (۲۳۰نفر)، مهندسی صنایع (۲۴۲نفر)، مهندسی برق (۱۴۰نفر)، مهندسی عمران (۱۲۲نفر) و مهندسی مکانیک (۱۲۶ نفر) می باشد.

 

دانشکده فیزیک

گروه فیزیک دانشگاه دامغان در سال ۱۳۷۴ با جذب دانشجوی کارشناسی در دو گرایش فیزیک حالت جامد و فیزیک هسته­ ای فعالیت خود را آغاز نموده است. دوره­ های تحصیلات تکمیلی دانشکده در سال ۱۳۸۳ با جذب دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیک حالت جامد در دو گرایش تجربی و نظری – محاسباتی آغاز و همزمان مرکز تحقیقات دانشکده نیز فعالیت خود را شروع نمود.ا

 

دانشکده هنر

با تشکیل کارگروه دانشکده هنر به منظور تهیه و تدوین برنامه­های آموزشی در تاریخ 89/9/21 تفاهم­نامه همکاری­های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی بین دانشگاه دامغان و معاونت آموزشی و پژوهشی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به امضاء رسید. بر اساس تلاش­ها و برنامه­های مشترک، طی مکاتبه­ای با شورای گسترش آموزش عالی و با عنایت به آمادگی طرفین قرارداد مقررگردید تمهیدات لازم جهت ایجاد ۵ رشته ۱٫ ادبیات نمایشی  ۲٫ تلویزیون و هنرهای دیجیتالی  ۳٫  کارشناسی سینما  ۴٫ بازیگری و کارگردانی  ۵٫ کارگردانی تلویزیون در مقطع کارشناسی اتخاذ گردد.

 

دانشکده علوم انسانی

دانشکده علوم انسانی در سال ۱۳۹۲ و با جذب دانشجو در رشته فقه و حقوق جزا در مقطع کارشناسی ارشد رسما کار خود را آغاز کرد و در ادامه نیز در سال ۱۳۹۵ با اضافه شدن رشتههای علوم ورزشی، جغرافیا و حقوق در مقطع کارشناسی و مترجمی زبان عربی در مقطع کارشناسی ارشد و در آینده نزدیک با اضافه شدن رشتههای دیگر در زیرشاخه علوم انسانی بیش از گذشته به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

گروه معارف اسلامی و دروس عمومی

این گروه در جهت سرویس دهی به تمام دانشکده ها در ارائه دروس عمومی و معارف اسلامی ،برگزاری مشاوره دینی و مذهبی ویژه دانشجویان،برگزاری سخنرانی و نشست های دینی و مذهبی در طول ترم در راستای ترویج دین مبین اسلام تشکیل شده و فعالیت می نماید.

بالا