مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه دامغان برگزار شد

مراسم آغاز سال تحصيلي جدید در دانشگاه دامغان برگزار شد

مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه دامغان برگزار شد

مراسم آغاز سال تحصیلی ۹۷-۹۶ روز سه شنبه ۹۶/۷/۴ با حضور دکتر عبدالحسین فریدون، مشاور وزیر علوم و مدیر کل دفتر وزارتی در محل سالن اندیشه دانشگاه دامغان برگزار شد.

دکتر عبدالعلی بصیری، رییس دانشگاه دامغان در ابتدای این مراسم گفت: آغاز سال تحصیلی ۹۷-۹۶ با ماه سرشار از عبرت و پیام محرم و هفته شکوهمند دفاع مقـدس مقارن است؛ دو فصل سرشار از شگفتـی های ناب انسانـی، حماسه و دفـاع، ایثـار و شهادت؛ که شهدای گرانقدر از عاشورا تا دفاع مقدس، با انتخابی آگاهانه و مسئولانه در پیش روی ما گشوده و راه و رسم سربلندی را به ما آموختند، امیدوارم سال تحصیلی جدید توأم با رشد و بالندگی در تمام عرصه های علمی و فرهنگی باشد.

دکتر بصیری در ادامه با ارائه گزارشی از فعالیت ها، ظرفیت ها و توانایی های دانشگاه دامغان، ابراز امیدواری کرد سال تحصیلی جدید با همت اعضای هیأت علمی، کارکنان و دانشجویان با موفقیت های بیشتری همراه باشد.

حجت الاسلام محمد فدایی، مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه به همزمانی مناسبت های هفته دفاع مقدس، ایام شهادت امام حسین(ع) و آغاز سال تحصیلی جدید اشاره کرد و گفت: محرم کلاس بندگی و درس آزادگی است و می توان از این ایام درس آزادی و عزت آموخت.

در ادامه این مراسم دکتر عبدالحسین فریدون، مشاور وزیر علوم و مدیر کل دفتر وزارتی ضمن گرامیداشت این ایام، با اشاره به آمار جمعیت دانشجویی کشور و ظرفیت دانشگاه ها بر لزوم فعالیت علمی پژوهشی دانشجویان و اعضای هیأت علمی بویژه در شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری تأکید کرد و افزود: در حال حاضر بیش از ۲۳۵ پروژه مشترک از سوی شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور با کشورهای خارجی در قالب قرارداد همکاری به انجام رسیده است.
وی به کسب رتبه علمی ۱۸ در سطح جهان اشاره و تصریح کرد: ۳۹ پارک علم و فناوری در کشور وجود دارد که این پارک ها در حدود ۲۱۵ میلیارد ریال صادرات را به انجام رسانده اند.

دکتر فریدون با اشاره به توان و ظرفیت های خوب در حوزه آموزش عالی کشور افزود: از ابتدای دولت یازدهم عملیات اجرایی دو میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربع پروژه عمرانی در سطح دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی آغاز شده است و تا کنون دو میلیون مترمربع از این میزان تکمیل و به بهره برداری رسیده است.
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از شکل گیری دانشگاه های صنعتی در کشور خبر داد و اظهار داشت: دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی باید با تلاش چرخه علمی را به ثروت تبدیل کنند.

وی با بیان اینکه شتاب به رشد و توسعه مراکز آموزش عالی از مهمترین برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، افزود: امروزه بدون ارتباط صنعت و دانشگاه در عرصه های علمی نمی توان موفقیتی را کسب کرد لذا باید صنعت و دانشگاه در عرصه های علمی با یکدیگر رقابت کنند و این مهم می طلبد تا ارتباط این دو بخش بیش از پیش تقویت شود.

در پایان مراسم دکتر فریدون به سؤالات دانشجویان، کارکنان و اعضاء هیأت علمی حاضر در جلسه پاسخ داد.
لازم به ذکر است پس از مراسم آغاز سال تحصیلی جدید، دکتر فریدون و اعضاء هیأت رئیسه دانشگاه دامغان به مناسبت هفته دفاع مقدس با یکی از خانواده های شاهد و ایثار گر دانشگاه دامغان دیدار کردند.